Menu główne

Wyszukiwanie interaktywne – zadawanie pytań

Ten moduł skupia się na wyszukiwaniu dokumentów adekwatnych do sprawy.

Zadawane pytania powinny mieć formę [stan faktyczny] + [pytanie]. To ułatwi silnikowi Gaius na znalezienie dokumentów, które będą pomocne przy dalszej analizie – czy to ręcznej, czy prowadzonej dalej z użyciem Gaius-Lex.

Wyszukiwanie interaktywne – wybieranie dokumentów

Po analizie problemu, system pokaże nam informację o powiązanych dokumentach z podziałem na kategorie – Własna baza, Orzecznictwo, Interpretacje podatkowe, Ustawy, EurLex. Co istotne, wyszukiwarka ogranicza liczbę niepomocnych wyników – jeżeli w którejś z kategorii nie będzie odpowiednich dokumentów, nie zostanie ona wyświetlona

Aby przejść do kolejnego etapu analizy, należy zaznaczyć pasujące dokumenty.

Wyszukiwanie interaktywne – analiza przesiewowa

Funkcja Zadaj pytanie do dokumentów umożliwia zadanie szybkich pytań do dokumentów, które zostały wybrane. Pozwala to zarówno na analizę problemu pod kątem poszczególnych plików, jak i na odrzucenie dokumentów które nas nie interesują przed dalszą analizą.

Wyszukiwanie interaktywne – analiza automatyczna

Funkcja Podsumuj dokumenty pozwoli nam przyjrzeć się tezom zawartym w plikach bez czytania ich własnoręcznie

Dzięki temu możemy odrzucić pliki, które nie spełniają naszych oczekiwań, żeby nie miały wpływu na finalny punkt analizy.

Wyszukiwanie interaktywne – finalne wnioskowanie

Finalne podsumowanie pozwala na dowiedzenie się, jak Gaius-Lex interpretuje dokumenty źródłowe pod kątem naszego problemu.
Jeżeli w dokumentach pojawiają się sprzeczności – na przykład związane z różnymi liniami orzeczniczymi, Gaius je wypunktuje.

Porozmawiaj z Gaiusem

Porozmawiaj z Gaiusem wygląda podobnie do znanego wszystkim interfejsu ChatGPT. Różnica jest jednak zasadnicza – Gaius prowadzi intensywny research prawny przed udzieleniem odpowiedzi.
Ten tryb działa najlepiej, jeżeli zadajemy mu precyzyjne pytania. Jeżeli nasz problem będzie sformułowany zbyt ogólnie, Gaius może skupić się na aspekcie, który interesuje nas mniej.

Porozmawiaj z Gaiusem – wybór źródeł

W każdym momencie można wybrać kategorię źródeł, z których Gaius będzie korzystał przy odpowiedzi na nasze kolejne pytanie.

Własna baza

Moduł Własna baza pozwala na wgrywanie własnych źródeł wiedzy do Gaius-Lex. Obsługiwane formaty to PDF, Docx, zdjęcia, a nawet pliki audio.
Po wgraniu nagrania dźwiękowego system przeprowadzi automatyczną transkrypcję z podziałem na rozmówców, a PDFy przejdą proces OCR.

Po dodaniu własnych dokumentów, będą one uwzględniane przez Gaiusa przy analizie problemów – zarówno w trybie Porozmawiaj z Gaiusem, jak i w Wyszukiwaniu interaktywnym.

Wszystkie dokumenty są szyfrowane – nawet nasi administratorzy nie mają do nich dostępu.

Analiza umowy – klauzule abuzywne

Moduł Analiza Umowy pozwala na przeszukanie bazy Gaiusa pod kątem klauzul potencjalnie abuzywnych oraz potencjalnych ryzyk umownych.

Umowę można wybrać z własnej bazy, lub po prostu wkleić jej treść do pola tekstowego.

Przeszukiwanie pod kątem klauzul potencjalnie abuzywnych trwa trochę dłużej niż inne tryby, szczególnie w przypadku długich umów. Jednocześnie wykorzystuje w pełni moc bazy danych Gaius-Lex, która aktualizowana jest codziennie o nowe orzeczenia w tym te zawierające klauzule abuzywne.

Analiza umowy – ryzyka

Moduł Analiza Umowy pozwala także na zbadanie ryzyk umownych. Jest to dodatek umożliwiający zbadanie umowy i wskazanie potencjalnych problemów, które mogą okazać się warte większej uwagi przed podpisaniem dokumentu.